نور خطی

نور خطی چیست؟

نور خطی به شکل یک چراغ  خطی (در مقابل چراغ های مربع یا گرد) تعریف می شود. این لامپ ها دارای نوری طولانی هستند تا نور را در ناحیه باریک تری نسبت به نورپردازی سنتی توزیع کنند. معمولاً طول این چراغ ها زیاد است و به صورت آویز از سقف، روی دیوار یا سقف (روکار) و یا به صورت فرورفته در دیوار یا سقف (توکار) نصب می شوند.

در گذشته چیزی به نام نور خطی وجود نداشت. این امر باعث سخت شدن روشن کردن بعضی از محیط های طولانی و باریک مثل راهرو ها میشد. این فضاهای طولانی با لامپ های رشته ای بزرگ روشن می شدند که خروجی لومن( شار نوری) مفیدی را ارائه نمی کردند.

هنگامی که LED در اوایل دهه ۲۰۰۰ در دسترس قرار گرفت شاهد جهش های بزرگی در نور خطی بودیم. با معرفی LED به صنعت چراغ خطی ، این محصول با پیشرفت‌های زیبایی‌شناختی و عملکردی که توسط تقاضای روز افرون بهبود پیدا میکرد به قوت خود افزایش داد. به طوری که امروزه نور خطی با تنوع بسیار بالا در دسترس است.

 

نورخطی

 

چرا نور خطی؟

برای روشن کردن یک محیط فقط عمل کرد خوب کافی نیست. گاهی زیبایی و طراحی یک سیستم روشنایی مهم تر است. چراغ خطی با تنوعی که دارد میتواند گزینه ای باشد که سلیقه های مختلف را پوشش دهد. این محصول در ابعاد مختلف، مشخصات فنی گوناگون، رنگبندی پروفیل و جنسیت های ‘آلومینیومی، پلاستیکی و ترکیب این دو’ موجود است که دست طراحان و معماران را برای اجرای یک ایده منحصر به فرد باز میگزارد. در گذشته، ما شاهد استفاده از نور خطی اغلب در فضاهای تجاری مانند خرده فروشی و ادارات بودیم، اما اکنون شاهد استفاده بیشتر و بیشتری از لاینر لایت در مدارس و حتی در کاربردهای خانگی هستیم.

 

تماس با ما

مدل های پرکاربرد نور خطی 

 

نور خطی کنج: یکی از محل هایی که شاید به نظر برسد از دسترس خارج است. کنج دیوار ها میباشد. اما به وسیله نور خطی کنج به راحتی میتوانید این قسمت را نورپردازی کنید معمولا آشپزهانه و کابینت ها که دارای کنج هستند بسیار مناسب برای نورپردازی است. محل هایی که به آسانی میتوان دکوراسیون ها را نورپردازی کرد.این مدل از نور خطی به صورت روکار نصب میبشود بنابراین نصب توکار در نورخطی کنج امکان پذیر نیست برای نصب نور خطی نیز میتوانید از چسب  پلی اورتان و یا پیچ استفاده کنید .

 

نور خطی

 

نور خطی دو سانتی :  اگر به دنبال طراحی نورپردازی هستید و در عین حال به نور مکمل نیز نیاز دارید. نور خطی دو سانتی یکی از بهترین محصولات برای شا میباشد. این نور خطی با داشتن عرض کم نور ملایمی را پخش میکند و نورپردازی در محل هایی که به نور کم و یا فقط زیبایی نیاز دارند بسیار مناسب است و در عین حال میتواند نور مکمل نیز باشد. این مدل از نور خطی به صورت رو کار نصب میشود.

نور خطی

 

نور خطی پنج سانتی  :  نور خطی پنج سانتی در این مدل به راحتی میتوانید از آن به عنوان نور اصلی استفاده کنید. عرض ئنج سانتی این نور خطی باعث میشود ال ای دی های بیشتری در این محصول قرار بگیرد.و روشنایی کاملی را برای محیط ایجاد کند. در خانه و محل کار ساختمانی اداری و حتی پاساژ ها میتواند مورد استفاده قرار بگیرد. یکی دیگر از ویژگی های مثبت این نور خطی این است که میتوان ان را به صورت آویز و یا رو کار اجرا کرد. در نور خطی آویز شما امکار اجرا به صورت لوستر را دارید در این صورت میتوان به اسانی انواع مدل های لوستر ها به شکل های مختلف هندسی را ایجاد کرد در نصب های آویز به وسیله سیم بکسل هایی که قابلیت انتقال برق دارد نصب انجام میشود یعنی شما نیازی به سیم برای برق کشی نیز ندارید.

نور خطی

 

اجزاء تشکیل دهنده

برای شکل گیری یک لاینر لایت که زیبایی و کارایی را درکنار هم داشته باشد، باید بخش های مختلفی به درستی در جای خود قرار بگیرند که متعاقباً به آنها اشاره میکنیم.

پروفیل نور خطی:

شاسی اصلی یا محفظه که بخش های دیگر را در کنار هم نگه میدارد، پروفیل چراغ خطی است.جنس آن میتواند آلومینیومی یا پلاستیکی باشد که بسته به مورد مصرف تایین میشود اما به طور کلی پروفیل های آلومینیومی به دلیل دوام و زیبایی که دارند بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند. محفطه نور خطی پس از شکل گیری به دو روش رنگ آمیزی میشود. پروفیل آنودایز شده یا پروفیل با رنگ کوره ای. همچنین رنگ بندی پروفیل میتواند متفاوت باشد که بیشتر به رنگ سفید و مشکی یا به رنگ خود آلومینیومی( نقره ای آنودایزی) موجود است.

دیفیوزر:

وظیفه دیفیوزر شکست نور است. این کار به دو دلیل انجام میشود. ۱- برای یک دست شدن نور و پنهان کردن نقاط تاریکی که در رشته LED وجود دارد. ۲- جلو گیری از زننده شدن نور.

دیفیوزر نیز جنس های مختلف دارد ولی عمده مصرف آن پلی پرو پلین و پلی کربان است.

LED:

منبع نوری یا به عبارت دیگر قلب تپنده نور خطی LED است. امروزه تنوع LED در بازار بی پایان است. رنگ ها و مدل های مختلف با تراکم های گونان انتخاب آن را کمی سخت کرده است.

درپوش:

ورود گرد و خاک و حشرات موزی به داخل نور خطی باعث کاهش نور و طول عمر آن میشود. برای جلو گیری از بروز چنین مشکلاتی لازم است راه ورود این ضایعات به داخل نور خطی را مسدود کنیم. برای همین دو طرف پروفیل آن را با درپوش مهر و موم میکنیم.

در پوش میتواند از جنس PVC , ABS یا آلومینیومی باشید.

 

نورخطی

روش های نصب نور خطی:

چراغ خطی یا همان لاینر لایت به ۳ روش نصب میشود:

  • توکار: برای نصب توکار لاینر باید یک شیار مطابق با ابعاد محصول در محل مورد نظر ایجاد کنید. و سپس به کمک فنر یا پیچ آن را در جای خود محکم کنید.
  • رو کار: برای اجرای رو کار نیازی با ایجاد شیار نیست. کافی است آن را به کمک پیچ به دیوار یا سقف متصل کنید.
  • آویز: با این روش میتوانید یک لوستر شیک از سقف آویزان کنید. روش اتصال معمولا سیم بکسل است.

 

نوشته های مشابه:

ارسال نظر