توضیحات

نور خطی و روشنایی مدرن
گونه ای نوظهور از روشنایی که در دهه های اخیر مورد توجه بسیار قرار گرفته است نور خطی یا لاینر لایت میباشد. پروفیلی آلومینیومی با سطح مقطع یکسان در طول یک فضای طولانی امتداد میابد تا روشن شدن این فضا ها آسان تر شود. نور خطی محصولی است که طراحی و اجرای یک سیستم روشنایی را برای طراحان و معماران آسان کرده است. با توجه به طرح ها و رنگ های مختلف led ‌ کمتر ایده ای توسط لاینر لایت غیر قابل اجرا میشود. برای درک این موضوع فرض کنید قصد دارید یک میز کنفرانس به طول ۳ متر را روشن کنید. برای این کار باید از تعداد زیادی لامپ پر مصرف استفاده کنید که هم مصرف زیادی دارد هم باعث آزار چشم میشود و هم از نظر زیبایی دفتر کار شما را بسایر سنتی و دور از مدرنیته جلوه میدهد. نور خطی به شما کمک میکند که یه نور ثابت با قابلیت تنظیم شدت و رنگ متناسب با محیط و موضوع انتخاب کنید. در ادامه توضیحات مفید و کاربردی بر این مبحث ارائه میدهیم.استفاده از آلومینیوم به عنوان بدنه اصلی نور خطی چندین مزیت مفید دارد. یکی از اصلی ترین آن ها استحکام است. هنگامی که درون پروفیل چندین رشته led  همزمان روشن میشود مقداری از انرژی به صورت گرما در فضای بسته ای تجمع پیدا میکند. به همین خاطر بدنه اصلی لاینر لایت باید به گونه ای باشد که در این دما دچار تغییر شکل نشود. مزیت بعدی زیبایی است. سطحی یک دست با آنودایز درجه یک در کنار استحکام محصولی را شکل میدهد که دکوراسیون شما را بطور چشم نوازی تغییر میدهد. ویژگی های بصری و فنی از اصلی ترین خصوصیاتی هستند که برای انتخاب این چراغ خطی اهمیت دارند. اما یکی دیگر از فاکتور های مهم در نور پردازی، تاثیرات روانی و ذهنی آن است. محیط کاری که بیشترین ساعات روز خود را با فشار کاری و ذهنی در آن میگذرانید نیازمند نوری مطابق با روحیات شماست. این محیط کار میتواند دفتر اداری یا کارگاه صنعتی و حتی خانه باشد. تکنولوژی روشنایی توسعه یافته امروزی قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر هستند و این امکان را به شما میدهند تا با استفاده از ماژول های کنترلی به کمک گوشی خود رنگ و شدت نور محیط کار و زندگی خود را تنظیم کنید. برای راه اندازی نور خطی شما احتیاج به نتظیم ولتاژ دارید. این کار توسط آداپتور انجام میشود. LED ها با سه ولتاژ ۱۲ ، ۲۴ ، و ۲۲۰ در دسترس هستند. تراکم led ها نیز متفاوت است. اما به طور کلی هر چه تراکم آن بیشتر باشد، نوری یک دست تر را به شما تحویل میدهد. استفاده از LED  مناسب میتواند برق مصرفی یک ساختمان را تا ۳۰ درصد کاهش دهد.
اجزاء تشکیل دهنده
برای شکل گیری یک نور خطی که زیبایی و کارایی را درکنار هم داشته باشد، باید بخش های مختلفی به درستی در جای خود قرار بگیرند که متعاقباً به آنها اشاره میکنیم.

پروفیل نور خطی:

شاسی اصلی یا محفظه که بخش های دیگر را در کنار هم نگه میدارد، پروفیل نور خطی است.جنس آن میتواند آلومینیومی یا پلاستیکی باشد که بسته به مورد مصرف تایین میشود اما به طور کلی پروفیل های آلومینیومی به دلیل دوام و زیبایی که دارند بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند. محفطه نور خطی پس از شکل گیری به دو روش رنگ آمیزی میشود. پروفیل آنودایز شده یا پروفیل با رنگ کوره ای. همچنین رنگ بندی پروفیل میتواند متفاوت باشد که بیشتر به رنگ سفید و مشکی یا به رنگ خود آلومینیومی( نقره ای آنودایزی) موجود است.

دیفیوزر:

وظیفه دیفیوزر شکست نور است. این کار به دو دلیل انجام میشود. ۱- برای یک دست شدن نور و پنهان کردن نقاط تاریکی که در رشته LED وجود دارد. ۲- جلو گیری از زننده شدن نور.

دیفیوزر نیز جنس های مختلف دارد ولی عمده مصرف آن پلی پرو پلین و پلی کربان است.

LED:

منبع نوری یا به عبارت دیگر قلب تپنده نور خطی LED است. امروزه تنوع LED در بازار بی پایان است. رنگ ها و مدل های مختلف با تراکم های گونان انتخاب آن را کمی سخت کرده است.

فنر:

برای نگه داشنت پروفیل در کناف و سقف کاذب از انواع فنر ها استفاده میشود که این کار نیاز به پیچ کردن را از بین میبرد.

درپوش:

نور خطی ورود گرد و خاک و حشرات موزی به داخل نور خطی باعث کاهش نور و طول عمر آن میشود. برای جلو گیری از بروز چنین مشکلاتی لازم است راه ورود این ضایعات به داخل نور خطی را مسدود کنیم. برای همین دو طرف پروفیل آن را با درپوش مهر و موم میکنیم.

در پوش میتواند از جنس PVC , ABS یا آلومینیومی باشید.
روش های نصب نور خطی:
چراغ خطی یا همان لاینر به ۳ روش نصب میشود:

توکار: برای نصب توکار لاینر باید یک شیار مطابق با ابعاد محصول در محل مورد نظر ایجاد کنید و سپس به کمک فنر یا پیچ آن را در جای خود محکم کنید.

رو کار: برای اجرای رو کار نیازی با ایجاد شیار نیست. کافی است آن را به کمک پیچ به دیوار یا سقف متصل کنید.

آویز: با این روش میتوانید یک لوستر شیک از سقف آویزان کنید. روش اتصال معمولا سیم بکسل است.

× سوالی دارید از ما بپرسید